استاد حر فه

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


کاغذ روزنامه News Printکاغذی ارزان قیمت که به شکل رول و ورق یافت می شود . قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.
گرماژ معمول : 50 گرم

کاغذ تحریر Writing Paper
کاغذهایی که معمولا برای چاپ به روش افست و برای تهیه سربرگ از آنها استفاده می شود و برای نوشتن با خودکار مناسب است.
گرماژ معمول : از 70 تا 100 گرم

کاغذ گلاسه مات و براق Coated Paper & Board - Matt & Glossy
کاغذهای با پوشش براق یا مات که در چاپ های رنگی کیفیت خوبی می دهند. پوشش صاف و یکنواخت ای نوع کاغذ باعث شده تا گاهی به آن Surface Paper نیز اطلاق شود.
گرماژ معمول: از 90 تا 300 گرمی

کاغذ خود کپی Carbonless Paper
کاغذی با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می کند و یک کپی از نوشته های دست نویس را روی صفحه بعدی انتقال می دهد. این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است.
گرماژ معمول: از 40 تا 240 گرمی

کاغذ انجیلی Bible Paper
کاغذی بسیار نازک که معمولا برای چاپ کتاب های قطور و ارزشمند استفاده می شود. این نوع کاغد به دلیل استفاده در چاپ انجیل به کاغذ انجیلی و همچنین کاغذ هندی India Paper نیز معروف است.

مقوای کارتی Index Board
مقوایی در رنگهای متنوع . از این نوع مقوا برای جدا سازی بخش های مطالب در زونکن و از نوع مرغوب آن نیز گاهی برای چاپ کارت ویزیت استفاده می شود.

مقوای پشت طوسی Gray Back Board
نوعی مقوا با گرم های متنوع که یک طرف آن سفید است. از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف استفاده می گردد.
گرماژ معمول: از 200 تا 300 گرمی

مقوای پشت کرم یا زرد
این نوع مقوا که کیفیتی بالا تر از مقوای پشت طوسی دارد معمولا در ساخت جعبه های دارویی و بهداشتی بکار می رود.
گرماژ معمول: از 200 تا 300 گرمی

کاغذ و مقوای فانتزی
آنچه در بازار ایران به نام مقوای فانتزی نامیده می شود طیف وسیعی دارد که شامل مقواهایی با بافت های مختلف و تنوع رنگی بسیار است.
گرماژ معمول: از 120 تا 250 گرمی
کاغذ پلاستیکی
نوعی کاغذ از ترکیبات پلاستیک که چاپ افست به خوبی روی آن انجام می شود. بسیلر مقاوم بوده به طوری که با دست پاره نمی شود. از نوع چسبدار در لیبل محصولات استفاده می کنند.
گرماژ معمول: از 250 تا 300 گرمی
کاغذ پشت چسبدار
این نوع کاغذ که در نوع مات و براق وجود دارد در ابعاد 70*50 در بازار یافت می شود و چاپ افست به خوبی روی آن صورت می گیرد.
اختصارات روی جعبه ها :
MG Machine Glazed کاغذ یک روی براق
MC Machine Coated کاغذ اندود شده
MF Machine Finish کاغذ پرداخت شده
ES Engine Sized کاغذ آهار خورده
SC Super Calendered کاغذ بسیار صاف

کاغذ کرافت یا کاهی Kraft Paper
این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده به رنگ قهوه ای کم رنگ است و نسبتا مقاوم. از کاغذ کرافت برای بسته بندی و گاهی در کارهای فانتزی متفاوت چون پوستر و . . . استفاده می شود.

کاغذ غیر قابل نسخه برداری
این نوع کاغذ تمام نور دستگاه های کپی را جذب کرده و نوری منعکس نمی کند. معمولا این کاغذ ها به رنگ قرمز هستند.

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 16:38  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

هه هه هه نه دیگه تکراری شده


پرش به: ناوبری, جستجو
زربین
زربین، کشت شده در یونان
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: مخروطیان
رده: ناژویان
راسته: کاجیان
تیره: سروها
سرده: سرو ناز
گونه: Cupressus sempervirens
(به اختصار: C. sempervirens)
نام علمی
Cupressus sempervirens


زربین با نام دوجمله‌ای Cupressus sempervirens) گونه‌ای از درختان همیشه‌سبز، از دسته مخروطیان (Pinophyta) ردهٔ ناژویان (Pinopsida)، راستهٔ کاجیان (Pinales)، تیرهٔ سروها (Cupressaceae)، سردهٔ سرو ناز (Cupressus).

«سرو زربین» درختی زیبا به ارتفاع ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬متر گسترده در برخی نواحی شمال ایران است که سبزی همیشگی آن جلوه‌ای خاص به طبیعت منطقه می‌بخشد.
جورهٔ اصلی زربین، مخروطی با گسترش افقی دارد؛ شاخه‌های جانبی آن نیز افقی هستند.

محتویات

 [نهفتن

ویژگی‌های گیاه‌شناختی [ویرایش]

زربین درختی است کندرشد، سوزنی‌برگ، همیشه‌سبز، به ارتفاع ۳۰-۲۰ متر، مخروطی‌شکل، دارای گلهای مخروطی لیمویی رنگ که در اواسط بهار شکغته می‌شوند.
زربین از قسمتهای برگ، جوانه، گل آذین، پوست و میوه که از فندق درشت‌تر است، تشکیل شده‌است. پوست شاخه‌های جوان این درخت سبز تیره تا روشن ودر یک ساله‌ها قهوه‌ای روشن تا قرمز است، اما در چند ساله‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره، صاف و یا پولکدار می‌باشد. همچنین پوست تنه درخت الیافدار وشیارهای آن به صورت شبکه‌ای درهم رفته، چروکیده و عمیق است. «سرو زربین» درخاک عمیق گلدانی(باغچه‌ای)[۱]آهکی و در آب وهوای معتدل مدیترانه‌ای رشد می‌کند. نیاز آبی کم تا متوسط دارد یعنی مقاوم به خشکی است. این درختان نسبت به هرس و قطع شاخه‌های جوان وانتهایی حساسند.
کوتاه سخن، زربین درختی بردبار، کم نیاز، کاملاً روشنایی پسند و آهک دوست است.

شیوهٔ تکثیر [ویرایش]

تکثیر زربین با تخم، در اسفند ماه و یا قلمه در خاک شنی، در شهریور ماه و در گلخانه صورت می‌گیرد. سرو زربین در سن ‪ ۱۰‬سالگی شروع به تولید مخروط و تخم می‌کند و دوره تخم‌بندی آن تقریبا همه ساله‌است. قوه نامیه تخم‌ها ضعیف بوده ولی دوام حیاتی آنها بین ۴-۱ سال است. از آنجایی‌که تقریباً تخم‌ها فاقد قوه نامیه هستند این مسئله باید در میزان تخم مصرفی درواحد سطح در هنگام کاشت مورد توجه قرار گیرد. میوه‌ها را از قسمت خارجی تاج جمع آوری می‌کنند. بهتر است که میوه‌ها را پس از چیدن برای حدود ۲ ماه در محیطی با دمای معتدل نگهدای نمود.

تقسیم‌بندی [ویرایش]

سابقاً، گونهٔ سرو زربین (C. sempervirens) را گاه به دو جوره تقسیم می‌کردند:

— جورهٔ زربین وحشی (sempervirens یا horizontalis) که همان‌گونه که پیشتر گفته شد، مخروطی با گسترش افقی دارد و شاخه‌های جانبی آن نیز افقی هستند.
— جورهٔ زربین «راست بالا رونده» (fastigiata یا pyramidalis یا stricta) که دارای نوکی تیز و شاخه‌هایی به دور هم گرد آمده و خوشه‌ای و کم‌وبیش موازی با تنه اصلی است.

ولی دومی، امروزه تنها به عنوان یک رقم (Cultivar) کشاورزی و بدون اهیت گیاه‌شناختی شناخته و تمیز داده می‌شود.

زیستگاه طبیعی (با تأکید بر ایران) [ویرایش]

این گونهٔ درختی، کند رشد و مقاوم به شرایط سخت و بومی مناطق مدیترانه‌ای اروپا و سازگار با شرایط اقلیمی مشابه آن در آسیای جنوب غربی می‌باشد. زربین درختی دیرزیست با قدرت تحمل شرایط سخت، مقاوم و با ریشه عمیق و قوی بوده که آن را قادر می‌سازد تا درمیان تخته سنگ‌ها و شیب‌های تند و پرتگاهی به راحتی رشد کند. سرو زربین در ایران بیشتر در نواحی شمالی قابل مشاهده‌است و در استان گلستان بیشتر در علی‌آباد کتول و نیز رامیان وجود دارد. این گونه که شاخص‌ترین درخت سوزنی برگ جنگلهای شمال ایران و بومی این کشور است، به طور طبیعی، در منطقه رودبار و منجیل با آب و هوای مدیترانه‌ای به صورت مخلوط با زیتون، و به صورت کاشته شده در همان رودبار و منجیل و نیز شاندرمن گیلان و _ می‌توان گفت _ سراسر ایران وجود دارد و گونه مشترک جنگلهای شمال ایران و جنگلهای اروپایی است.
این گونهٔ زیبا، بصورت توده‌ای از درخت به وسعت ‪ ۱۳۰‬هکتار در ارتفاع ‪ ۸۰‬تا ‪ ۵۰۰‬متری جنوب شرقی علی‌آباد کتول در نزدیکی روستای زرین گل این شهرستان وجود دارد که به صورت آمیخته با گونه‌های ممرز، انجیلی، آزاد، بلندمازو و ارغوان می‌باشد. در منطقه رامیان در شرق استان نیز جنگلی به وسعت ‪ ۱۵۰‬هکتار پوشیده از درختان سرو زربین دیده می‌شود. اطراف چشمه گل رامیان که یک استخر طبیعی بیضی‌شکل به طول ‪ ۹۰‬متر و عرض ‪ ۸۰‬متر و عمق بین ‪ ۴۴‬تا ‪ ۸۰‬متر است، نیز یکی از زیستگاه‌ها و ذخیره‌گاه‌های درخت سرو زربین به حساب می‌آید. این درخت در مناطق دیگر شمال ایران مانند رودبار، دیلمان، پلی زغال و ارسباران نیز مشاهده شده اما در جنوب کشور زربین مخلوط با سرو ناز وجود دارد.
به این گونه سروی، در گیلان «زربین»، علی‌آباد کتول و رامیان «سر»، آمل «سورش» و شیراز «وهل واهل» گفته می‌شود و در عربی نام آن «شجرة الحیاة» است.

کیفیت چوب [ویرایش]

«اعظم وحیدی» که در زمینه این درخت تحقیقات فراوان انجام داده‌است می‌گوید: چوب سرو زربین، صمغی و معطر، مقاوم به رطوبت زیاد و رنگ آن سفید شکری مایل به قهوه‌ای می‌باشد و دوام آن در برابر پوسیدگی، حمله حشرات و قارچ‌ها زیاد است، از این‌رو کارکردن با چوبش آسان است. دانشنامه گلستان دراین زمینه می‌نویسد کیفیت بالای چوب این درخت باعث شده تا به عنوان بادشکن و پوشش حفاظتی در اطراف کشتزارها از آن استفاده شود. در قدیم چوب زربین برای تهیه ابزارهای موسیقی بخصوص چنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. به علت دوام و استقامت، چوب زربین در کارهای هنری و نیز به علت خاصیت دفع حشرات، در ساخت قفسه‌بندی کمد به کار می‌رود.

خاصیت دارویی [ویرایش]

براساس تحقیقاتی که انجام شده‌است چوب این درخت مقاوم در مقابل پوسیدگی و حشرات بوده و برگ آن خاصیت دارویی دارد. در زمینه مصرف دارویی این درخت نیز گفته شده که خوردن دم کرده برگ برای سفتی ترشح ادرار و زخم روده مفید است و نیز غرغره نمودن دم کرده آن برای درد دندان، زخم‌های لثه و سستی لثه مفید است. همچنین خوردن برگ خشک ساییده آن با عسل برای درمان سرفه مزمن و برگ شسته آن برای ضماد کاربرد دارد.

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 16:30  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

یونولیت

پرش به: ناوبری, جستجو


پلاستوفوم در ایران بنام یونولیت شناخته می‌شود که نام اصلی آن پلی‌استیرن انبساطی (Polystyrene) و یا پلاستوفوم است، نوعی پلیمر سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و حرارت است که از فرایندهای پتروشیمی تهیه می‌شود. پلی استیرن در سال ۱۸۳۹ توسط ادوارد سیمون کشف گردید. و در سال ۱۹۵۹ بوسیله کمپانی کوپر پلی ستیرن انبساطی تولید گردید[۱] از این ماده برای عایق‌سازی، ساخت وسایل نیازمند عایق حرارتی و بسته‌بندی ابزار حساس الکتریکی، الکترونیکی و مکانیکی استفاده می‌شود.

بسته به کاربرد، چندین نام تجاری و علمی برای یونولیت استفاده می‌شود که از رایج‌ترین آنها می‌توان به «پلی‌فوم» و «استایروفوم» اشاره کرد.

محتویات

 [نهفتن

کاربردها [ویرایش]

۱.ساخت سردخانه

۲. ساخت استودیوهای صدا برداری

۳.مناسب برای صداگیری در فضاهای دارای آلودگی‌های بالای صوتی

۴.مناسب برای عایق سازی دیوارها

۵. مناسب برای ساخت ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات

۶.مناسب برای ساخت دکور و فضاسازی‌های موقت

۷.مناسب برای ساخت سازه‌های سبک

۸. مناسب برای ساخت احجام و مدل های بزرگ و بسیار بزرگ

۹. مناسب برای فضا سازی و تبلیغات شهری که در این کاربرد از پوشش های پلیمری برای حفاظت در برابر شرایط محیطی و UV استفاده می شود. .[۲]

ماده اولیه [ویرایش]

ماده اولیه یونولیت استایرن است و در پتروشیمی بدست می‌آید.

ضریب‌های عایق بودن [ویرایش]

  • ۱۰ سانتی‌متر یونولیت معمولی در برابر صدا ۴۲ دسی‌بل عایق است؛

زیر ۱۰سانتی متر کاربردی ندارد در جلوگیری از صدا

  • ۱۰ سانتی‌متر یونولیت معمولی در برابر گرما ۳۵٪ عایق است.
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 16:25  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

شرایط ورود به شاخه ها و رشته های دوره متوسطه

گرداوری:علیرضا ملایی و سید علی حسینیرشته ریاضی فیزیک

1. مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2.نمره درس ریاضی (1) پایه اول متوسطه حد اقل 12 باشد.
3.نمره درس فیزیک (1) اول متوسطه بدون تبصره و حداقل 10 باشد.
4.مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه باید حد اقل 96 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.
رشته علوم تجربی
1. مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2.نمره درس ریاضی (1) شیمی (1) و علوم زیستی و بهداشت پایه اول متوسطه بدون تبصره حد اقل 10 و نمره یکی از دروس مذکور حد اقل 12 باشد.
3. مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه باید حد اقل 108 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.

رشته ادبیات و علوم انسانی
1.مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ادبیات فارسی (معدل درس های فارسی ، دستور ، املاء و انشاء ) و عربی در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2.نمره درس ادبیات ( معدل درس های ادبیات فارسی 1 و زبان فارسی 1 ) پایه اول متوسطه حد اقل 12 باشد.
3. نمره درس های ادبیات فارسی (1) ، زبان فارسی (1) و عربی (1) و مطالعات اجتماعی اول متوسطه بدون تبصره حد اقل 10 باشد.
4.مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه باید حد اقل 108 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.

رشته علوم و معارف قرآنی
1.مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ادبیات فارسی (معدل درس های فارسی ، دستور ، املاء و انشاء ) و عربی در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2. حد اقل در یکی از دروس عربی (1) یا عربی (1) یا دین و زندگی (1) اول متوسطه نمره 12 کسب کرده باشد.
3.نمره درس های ادبیات فارسی (1) ، زبان فارسی (1) و عربی (1) و دین و زندگی (1) اول متوسطه بدون تبصره حد اقل 10 باشد.
4.مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه باید حد اقل 108 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.

شاخه فنی و حرفه ای
1.مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2.نمره درس ریاضی (1) اول متوسطه بدون تبصره و حداقل 10 باشد.
3.مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه (بدون احتساب نمره درس کارگاه خود اتکایی) باید حد اقل 120 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.

شاخه کاردانش
1.مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های حرفه و فن و هنر در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد.
2.مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه (بدون احتساب نمره درس کارگاه خود اتکایی) باید حد اقل 60 و معدل آن ها کمتر از 10 نباشد.
آشنایی با شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش برای علاقمندان به انتخاب این شاخه ها
مقدمه
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی وجود نیروی انسانی متخصص , یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی ؛ صنعتی و خدماتی به شمار می آید و آموزش های فنی و حرفه ای به عنوان عامل مهم تربیت این نیروها مورد توجه قرار گرفته است .
آموزش های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برد تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نماید .
اهداف شاخه فنی و حرفه ای :
اعتلای سطح فرهنگ و دانش عمومی و پرورش کمالات و فضایل اخلاقی , بیش سیاسی و اجتماعی .
شناخت بهتر استعدادها و علاقه دانش آموزان و ایجاد زمینه مناسب جهت هدایت آنان به سمت اشتغال مفید .
احراز آمادگی نسبی دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته های علمی – کابردی ( تکنولوژی )
عناوین رشته های فنی و حرفه ای :
ساختار رشته های فنی و حرفه ای برسه زمینه صنعت ؛ خدامت و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دشته است 58 واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود.درس های اختصاصی برای هر رشته حدود 39 واحد است .
رشته های زمینه صنعت : مکانیک خودرو – تأسیسات – نقشه کشی عمومی – صنایع فلزی – ساخت و تولید – صنایع چوب و کاغذ – الکترونیک – الکتروتکنیک – صنایع شمیمیایی – صنایع نساجی – متالوژی – ساختمان – نقشه برداری – سرامیک .
رشته های زمینه خدمات : نقشه کشی معماری – نقاشی – گرافیک – کودک یاری – مدیریت خانواده - تربیت بدنی – کامپیوتر – طراحی و دوخت – حسابداری بازرگانی – نمایش – سینما – صنایع دستی پویانمایی ( انیمیشن )
رشته های زمینه کشاورزی : امور زراعی و باغی – امور دامی – ماشین های کشاورزی – صناعی غذایی
اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای :
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد . بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزارآلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی ؛ شرکت ها , ادارات و یا با تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی ؛ مشغول به کارشوند .
شیوه ی ادامه تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای :
دانش آموزان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته های مختلف شاخه فنی و حرفه ای پس از گذراندن سال اول متوسطه و با احراز شرایط تحصیل در شاخه فنی و حرفه ای و ضوابط که هر ساله اعلام می گردد . درصورتی کسب اولویت می توانند در یکی از هنرستان ها در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل داده وپس از دو سال ادامه تحصیل مدرک دیپلم اخذ نمایند . و در صورت تمایل به شرکت در آزمون دوره های کاردانی پیوسته وارد آموزشکده های فنی و حرفه ای دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی شده و در مقطع کاردانی ادامه تحصیل دهند و همچنین پس از آن نیز می توانند در دوره های کارشناسی ناپیوسته به تحصیلات خویش ادامه دهند . فارغ التحصیلان شاخه فنی و رحرفه ای میتوانند در صورت تمایل جهت شرکت در آزمون سراسری با گذراندن دوره پیش دانشگاهی در یکی از دروه های(ریاضی تجربی علوم انسانی یاهنر)ادامه تحصیل دهند.
2 - آشنایی با رشته های شاخه کاردانش
اهداف شاخه کاردانش :
هدف آموزش های کاردانش تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کاراست . توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی , سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود .
مهارت ها ی فنی :
توانایی انجام کاردر حد استانداردهای شغلی اعلام شده از سوی دستگاه متولی بخش اشتغال همراه با رعایت نکات ایمنی و بهداشت را در بر می گیرد .
مهارت های زندگی :
گسترش توانایی های فکری ؛ مهارت های تصمیم گیری ؛ پرورش روحیه مسئولیت پذیری ؛ نظم و برنامه ریزی در امور فردی و اجتماعی و حرفه ای و همچنین فضائل اخلاقی و بینش سیاسی را در بر می گیرد . این توانایی ها در قالب درس های عمومی و نکمیل مهارت به دانش آموزان این شاخه آموزش داده می شود .
مهارت های یادگیری :
توانایی و مهارت لازم برای ادامه دادن یادگیری مستقل بعد از فارغ التحصیلی را در بردارد تافارغ التحصیلان کاردانش همیشه در حوزه تخصصی خود به روز باشند .
انتخاب رشته تحصیلی
شاخه کاردانش شامل رشته های متعددی است که میزان مطالب علمی و فعالیت های مهارتی آنها با یکدیگر متفاوت است وبه همین دلیل ورود به هر یک از رشته های مهارتی با رعایت شرایط و ضوابط زیر صورت می پذیرد :
• علاقه مند بودن به رشته های مهارتی مورد نظر
• تناسب استعداددانش آموز با محتوا و سرفصل های برنامه درسی رشته مهارتی مورد علاقه ( احراز نمره حد نصاب در برخی از دروس مرتبط )
•وجود ظرفیت پذیرش در هنرستانهای کاردانش
• نیاز بازار کار
در مواردی که تقاضا برای ورود به یک رشته مهارتی بیش از ظرفیت هنرستان کاردانش باشد ؛ گزینش دانش آموزان از طریق مصاحبه ؛ آزمون ورودی و یا شرط معدل انجام می گیرد .
تعداد واحد ها و مواد درسی :
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر شامل حداقل 96 واحد درسی که 30 تا 40% آن به آموزش های نظری و 60 تا 70 % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار ( کارآفرینی ) و کارورزی اختصاص یافته است .
•دروس عمومی 49 واحد
•دروس انتخابی 4 واحد
•دروس مهارتی حداقل 20 و حداکثر 43 واحد
چنانچه درو مهارتی یک رشته مهارتی کمتر از 43 واحد باشد , دروس مذکور با تعداد لازم از واحدهای درسی زیر تکمیل می شود
•کاروزی 4 واحد
•کارآفرینی 2 واحد
•ایمنی کار و بهداشت 2 واحد
•قانون کار 1 واحد
•دروس اختیاری(مهارت های هم خانواده ودروس تخصصی ودروس عمومی سایرشاخه ها)حداکثر14 واحد
مزایای تحصیل در شاخه کاردانش :
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود رابا موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد :
• دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه دررشته مهارتی مربوط ازوزارت آموزشو پرورش
•دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
•دریافت گواهینامه کارورزی
ادامه تحصیل فارغ التحصیلان شاخه کاردانش :
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش می توانند در صورت موفقیت در آزمون ورودی , در دوره های کاردانی پیوسته فنی وحرفه ای ( آموزشکده های دولتی و دانشگاه آزاد ) و دوره های کاردانی ناپیوسته یا پیوسته ( دانشگاه جامع علمی کاربردی ) به ادامه تحصیل مشغو شوند .
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش میتوانند در صورت تمایل جهت شرکت در آزمون سراسری با گذراندن دوره پیش دانشگاهی در یکی از دوره های ( ریاضی , تجربی , علوم انسانی یا هنر ادامه تحصیل دهند .
فارغ التحصیلان دوره های کاردانی میتوانند در صورت تمایل و موفقیت در آزمون ورودی در دوره های کارشناسی ناپیوسته و نیز در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند .
اشتغال فارغ التحصیلان شاخه کاردانش :
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی , از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت , خدمات هنر و کشاورزی برخوردارند .


+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم آذر 1390ساعت 14:3  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

مصنوعات چوبي چيست؟ جلل خالق

زمان ساخت نخستين مصنوعات چوبي معين نيست؛ زيرا چوب ماده اي است، آسيب پذير که شرايط مختلف جَوّي، محيطي و گذشت زمان بر روي آن تأثير مستقيم و غيرمستقيم داشته، آن را فرسوده و به تدريج نابوده مي کند. بنابراين تاريخ و زمان مشخصي در مورد استفاده انسان از اين ماده در دست نيست. اما شواهدي از کاربرد آن در زمان هخامنشيان در دست است؛ داريوش در فرمان بنياد شهر شوش مي گويد: «تخته و چوب يکا از گاندرا و کرمانيا آورده شد)». واژه (يکا) در زبان فارسي همان درخت جگ است که چوبي قهوه اي رنگ و سخت دارد. از اين نقش برجسته قصر آپادانا در دوره هخامنشي آشکار مي شود که چوب را براي استفاده کاربردي و تزئيني در دوران مادها نيز به کار مي گرفتند. در قسمتي از اين نقش برجسته يک درباري ماد در حال حمل يک صندلي چوبي مشاهده مي شود که مربوط به سده پنجم پيش از ميلاد است. در زمان ساسانيان استفاده از چوب در ساختمان رواج بسيار داشته است. به ويژه استفاده از کلافهاي چوبي در ميان ديوارها به منظور استحکام بخشيدن رايج بوده است.

 

منبت کاري:

واژه منبّت از نبات به معني گياه، گرفته شده است و در اصطلاح به نقش برجسته و کنده کاري روي چوب گفته مي شود.


از مهمترين ابزار و وسايل مورد نياز در منبّت کاري مي توان مغار و چکش چوبي (تخماق) را نام برد.

مغار: تيغه اي است فولادي با دسته چوبي يا پلاستيک فشرده که در مقابل ضربه، مقاوم است. مغارها به چهار گروه تقسيم مي شوند:

1. مغارهاي تخت : که تيغه اي تخت با لبه برش صاف دارد و براي دوربري خطوط و کنده کاري زمينه منبّت استفاده مي شوند.

2. مغارهاي نيم واز : که داراي تيغه اي ناوداني شکل با لبه برش هلالي است و براي دوربري قسمتهاي منحني شکل و ساخت و ساز استفاده مي شود.

3. مغارهاي لگويي : با تيغه اي ناوداني شکل و لبه برش نيم دايره است و از آن براي دوربري قسمتهاي دايره اي شکل و ساخت و ساز نقوش استفاده مي شود.

4. مغار شفره : با تيغه اي ناوداني با لبه برش به شکل هفت است و از آن براي شيار زدن و دوربري اوليه نقوش استفاده مي شود.

چکش چوبي:

چکش چوبي وسيله اي است که از يک دسته و يک سر چوبي درست شده و منبت کاران براي ضربه زدن به سردسته مغار از آن استفاده مي کنند.


مراحل توليد منبت:

1.      انتخاب و آماده نمودن طرح و قطعه چوب مناسب براي منبت کاري؛

2. انتقال طرح روي چوب: که از طريق چسباندن طرح روي چوب، طراحي مستقيم، کپي کردن طرح، گرده کردن طرح روي چوب مورد نظر انجام مي گيرد.

3. دوربري: براي شکل گيري نقش منبت، ابتدا دوربري و سپس زمينه ي اطراف نقوش را کنده کاري مي کنند.

4. کنده کاري: با استفاده از مغاز تخت، ابتدا چوب اضافي کناره هاي زمينه کار و در نهايت چوب اضافي بخشهاي مياني زمينه را برمي دارند.

5 . ساخت و ساز و روسازي: پس از تراشيدن زمينه کار، با مغار مناسب، ساخت و ساز را شروع مي کنند.

 

معرق چوب

معرق چوب تلفيق و ترکيبي است از انواع چوبهاي خودرنگ، مواد و مصالحي مانند استخوان، صدف، روي، مس، عاج، خاتم و غيره که در روي سطح چوبي، نقشي را به وجود مي آورد.

مواد و مصالحي که در ساخت معرق چوب به کار مي رود، به دو گروه چوبي و غير چوبي تقسيم مي شوند:
1. مواد و مصالح چوبي :

در معرق چوب از انواع چوب خودرنگ مانند گردو، چنار، عناب، نارنج، سنجد، زبان گنجشک، راش، گلابي، فوفل و بسياري از چوبهاي ديگر، بنا به طرح مورد نظر و سليقه معرق کار انتخاب و استفاده مي شود.

 

2. مواد و مصالح غير چوبي :

هنرمند معرق کار، بنا به ذوق و سليقه خود و طرح کار مي تواند از مصالح ديگري مانند عاج، استخوان، صدف، فيبرهاي مصنوعي، خاتم، مس و برنج استفاده کند.

 

ابزار و وسايل مورد نياز در ساخت معرق چوب:

1. ميز کار : که بايد متناسب با قد معرق کار باشد.
2. تخته پيشکار : تخته اي کوچک و معمولاً نئوپان يا هفت لايي است که در جلوي آن شکافي به شکل هفت وجود دارد.
3. کمان اره : که اره مويي بر روي آن بسته مي شود.
4. اره مويي : تيغه اي برنده و بسيار ظريف است که اندازه هاي مختلفي دارد.
5. در معرق کاري ابزار و وسايل ديگري مانند چوبساي، چکش، ميخ سايه، ميخ کش، تيزک و رنده به کار مي رود.

روش توليد معرق چوب :

1.      رنگ بندي: طرح مورد نظر را با توجه به رنگ، بافت و جنس مصالح مورد استفاده در معرق، رنگ بندي مي کنند.

2. علامت گذاري و خُرد کردن طرح : با توجه به رنگ بندي، طرح مورد نظر را علامت گذاري و شماره گذاري نموده، خرد کرده، بر اساس نوع مصالح، دسته بندي مي کنند.

3 . برش کاري : هر قطعه طرح را با اره مويي به دقت مي برند.

4. جفت و جور کردن : همه قطعه هاي طرح را مطابق علامت گذاري، کنار هم چيده، به يکديگر مي چسبانند، سپس در محل مربوطه روي زير کار پرس مي کنند.

5. پر کردن زمينه با چوب : معرقي که زمينه آن با چوب پر مي شود، معرق «زمينه چوب» نام دارد.

 

معرق منبت چيست؟

به معرقي که نقشهاي آن برجسته است، معرق منبت گفته مي شود. براي ساخت معرق منبت ابتدا همه قطعه ها را مانند معرق مي بُرند و بعد آنها را به طور مجزا به شيوه منبت کاري ساخت و ساز نموده، کنار يکديگر جفت و جور مي کنند. در پايان کار، قطعه ها را روي زير کار در محل مربوطه نصب مي کنند.


خاتم سازي چيست؟

هنر آراستن سطح اشياء، به صورتي شبيه موزاييک، با مثلثهاي کوچک و طرحهاي گوناگون، خاتم سازي است. خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسي بوده است. اين اشکال هندسي را با قرار دادن مثلثهاي کوچک در کنار هم نقش بندي مي کنند. هر چه مثلثها ريزتر و ظريفتر باشند، خاتم مرغوبتر است.

از شاهکارهاي خاتم دوره صفويه مي توان صندوق مرقد امام موسي کاظم (ع)، صندوق مرقد امام حسن عسگري (ع) و ضريح حضرت سيد علاء الدين حسين در شيراز را نام برد.


 گره چيني چيست؟

گره چيني چوب از هنرهاي ظريفي است که از اوايل دروه اسلامي در ايران رايج بوده است. گره ها اتصالات کوچکي از چوب هستند که به صورت زبانه اي به يکديگر قفل مي شوند و نقشهاي زيبايي را به وجود مي آورند، که هرچه ظريفتر باشند، از نظر هنري ارزش بيشتري دارند.

 

ابزار و وسايل مورد نياز براي ساخت گره:

از چوب چنار، گردو، نارنج، گلابي و عناب براي ساخت گره چيني استفاده مي شود. ابزاري که براي ساخت گره، مورد استفاده قرار مي گيرد تقريباً همان ابزاري است که در يک کارگاه درودگري وجود دارد؛ مانند: انواع اره، رنده، گيره، ميز کار، خط کش و ...


روش توليد گره چيني:

1. تعيين اندازه کار؛

2. طراحي و رسم گره مورد نظر بر اساس اندازه کار که نياز به تجربه و تسلط و وقت دارد.

3. الگو برداري : از روي قسمتهاي مورد نياز گره رسم شده، الگو يا قالب برداشته مي شود.

4. ساخت چارچوب : چارچوب در اندازه مورد نظر ساخته مي شود.

5. برش چوب آلتها: براي ايجاد نقش گره، چوبها به ضخامت بند رسم شده بريده مي شود.
6. واگرفتن قالب روي چوب آلتها : به تعداد مورد نياز چوبهاي واگيره، از قالبهاي آماه شده، تهيه مي شود.

7. نشان کردن آلتها : به وسيله اره پشت بنددار، زوايه هاي اتصالات روي چوب آلتها برش مي خورد.

8. ابزار زدن روي آلتها : با رنده ابزار، روي آلتها ابزار مي زنند.

9. ساخت اتصال آلتها : دو سر هر يک از آلتها فاق و زبانه مي شود.

10. چيدن آلتها : چيدن گره و درگير نمودن اتصالهاي ساخته شده، آخرين مرحله کارگر چيني است.

خراطي، چه هنري است؟

خراطي، ساختن اشياء از چوب است که سابقه اي بسيار طولاني دارد. بقاياي نقش برجسته هاي کاخ داريوش در تخت جمشيد نشان مي دهد که تخت و چهار پايه و عود سوز آن به شويه خراطي تهيه شده است.

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر 1390ساعت 10:12  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

خراطی چوب چیست؟ هه هه هه هندونه

شيوه‌اي از توليد محصولات چوبي است كه طي آن و با ابزار و وسايل مختلف وبه طور كلي به وسيله دستگاه خراطي، اشيائي نظير انواع قليان، گهواره، پايه آباژور وظروف مختلف ساخته و پرداخته مي‌شود. اين حرفه كه قدمت و پيشينه‌اي بس طولاني دارد، هم‌اكنون در شهرهاي مختلفي از كشورمان پررونق است.

خراطي چوب يكي از صنايع دستي سنتي ايران است كه از زمانهاي قديم در اين مرزوبوم رواج داشته و به طور معمول در مناطقي از كشور كه چوب در آنجا بيشتر يافت ميشود رايج است زيرا ماده اوليه ي عمده ي آن چوب مي‌باشد چوب‌هاي مورد استفاده در خراطي شامل گردو، نارون، توسكا، زبان گنجشك، بيد، چنار و ... مي‌باشد.

محصولات توليد شده خراطي شامل تنه‌قليان، نرده‌هاي چوبي، وردنه، عصا، گلدانهاي تزئيني و ... مي‌باشد.

 

توزيع جغرافيايي خراطي

1 – شهرستان ايرانشهر از توابع استان سيستان و بلوچستان كه تعدادي كارگاه در آنجا وجود دارد و مواد اوليه‌ي مصرفي آن را چوب كهور كه در بمپور به فراواني يافت مي‌شود، تشكيل مي‌دهد.

2 – در استان آذربايجان غربي و مركز عمده ي خراطي شهرهاي اروميه و بخش بوكان از توابع شهرستان مهاباد مي‌باشد.

3 – در استان كردستان، شهرهاي سنندج و بانه و سقز از مراكز خراطي محسوب مي‌شود.

4 – در كرمان هم تعدادي كارگاه خراطي دايراست مخصوصاً‌ عده‌اي از عشاير در اين منطقه با وسايل ساده و ابتدايي مبادرت به توليد انواع كالاهاي چوبي مي‌نمايند.

۵ – در شهرستان دزفول از استان خوزستان تعدادي كارگاه خراطي داير و مشغول بكار است.

6 – در شهرستان رشت نيز تعدادي كارگاه خراطي چوب با استفاده از چرخ خراطي به توليد گلدان،‌ كاسه و ديگر انواع محصولات چوبي مبادرت مي‌نمايند.

 

شهرهاي ساري – چالوس – و ساقي كلايه تعدادي كارگاه خصوصي به توليد انواع شمعدان، گلدان، شكلات خوري و زير سيگاري مشغولند و ضمناً پايه ميز و مبل و غيره را خراطي مي‌کنند.

 در نطنز و حومه هم حدود 10 كارگاه خراطي وجود دارد كه توليدات آن‌ها عمدتاً چوب ميانه‌ي  قليان مي‌باشد و چون داراي مصرف محلي نيست تماماً به تهران و قم به فروش مي‌رسد و تنها در كارگاه اين منطقه كه هنوز به شيوه ي سنتي اداره مي‌گردد با استفاده از چوب گردو و گلابي وسايلي از قبيل قندان و ساير ظروف مصرفي ساخته مي‌شود.

 

مراحل توليد

1 – انتخاب نوع چوب در ارتباط با نوع محصول توليدي

2 – برش چوب به وسيله ي اره نواري و رنده به اندازه مورد نياز شيئي كه ساخت آن مورد نظر است.

3 – بستن چوب بريده شده به دستگاه خراطي و گرد كردن آن و يا اصطلاحاً به صورت نيمه كاره درآوردن آن.

4 – در اين مرحله چنانچه توليد كالائي توخالي مورد نظر باشد، كار نيمه كاره را به وسيله سه نظام به دستگاه خراطي بسته و توي آنرا خالي مي‌كنند.

5 – مرحله پنجم تكميل كار نيمه كاره و پرداخت قسمت خارجي آن توسط سمباده مي‌باشد و بعد از آن محصول را با استفاده از سيلر، كيلر، نيم پلي‌استر، پلي‌استر، لاك الكل و ...پوشش داده  و به بازار عرضه مي‌كنند.

 

 ابزار کارخراطان

شامل اره، سوهان، چاقو، تيشه، مته ي دستي، چكش، گيره،  انواع مته، شفره، دستگاه يا چرخ خراطي...

 

ماشين خراطي چوب

براي تراشيدن سطوح قوس دار داخلي و خارجي قطعات چوب که سطح تراش آن را به نتوان با ابزارهاي دستي مانند رنده يا انواع مغارها با دست يا به وسيله ماشين رنده،اره و فرز و... متناسب با قوس مورد نظر طبق نقشه کار ايجاد نمود، از ماشين خراطي استفاده مي‌شود

ماشين خراطي داراي انواع مختلف به شرح زير است:

1-ماشين خراطي با ابزار‌هاي بار دهنده دستي

2- ماشين کپي تراش سطوح خارجي   

3- ماشين کپي تراش داخلي

ماشين خراطي ساده يا ماشين تراش چوب را ميتوان رابطي بين ابزارهاي دستي و ابزار‌هاي ماشيني دانست زيرا درآن مهارت استاد يا تکنسين با ابزار دستي توأم با حرکت مکانيکي ماشيني شده است.

در اولين ماشين خراطي از دو درخت مجاور هم استفاده مي‌شد که در فاصله بين اين دو و بين دو مرغک چوب قرار مي‌گرفت و از طنابي برا ي چرخش آن استفاده مي‌شد که در هين گردش به کمک فشار سطح قطعه چوب را شکل مي‌دادند.

 ماشين‌هاي خراطي از آن زمان تا کنون تغييرات وسيعي يافته و امروزه به صورت انواع ماشين‌هاي ساده و اتوماتيک حتي با برنامه ريزي‌هاي کامپيوتري ساخته شد که در کارهاي تکي سازي و سري سازي از آنها استفاده مي‌کنند.

در بعضي از ماشين‌ها امروزه براي بالا بردن سرعت پيشبرد کار حتي در خلاف جهت حرکت قطع کار مغار‌هاي خراطي را حرکت دادند.

عمليات اصلي ماشين خراطي چوب عبارتند از چرخش قطعه کار که بين مرغک دوار و يه مرغک  ثابت بسته شده و يا گردش قطعه کار صفحه اي که روي ديسک کله اي ماشين (سه نظام مخصوص)بسته شده است.

 

اندازه ماشين خراطي

اندازه ماشين خراطي رابطه مستقيم با بزرگ ترين اندازه طولي چوب خراطي دارد اين اندازه را ظرفيت ماشين خراطي مي‌گويند که به وسيله طول بستر ماشين قابل تنظيم است.

قطر ماشين عبارتند از حداکثر قطري که قطعه کار ميتواند به صورت خام ميتواند داشته باشد و قادر است بين مرغک دوران نمايد اکثر ماشين‌هاي خراطي ساده را ميتوان به سه نظام‌هاي کله‌اي مجهز ساخت تا بتوان کار‌هاي با قطربزرگ را با آنها تراشيد.

قسمت‌هاي اصلي يک ماشين خراطي ساده عبارتند از :

1-پايه مرغک متحرک

2-بستر ماشين

3-گونيا يا تکيه گاه ابزار

4-کله اي و مرغک ثابت (سه نظام کله اي)

5-محل چرخ تسمه و تسمه ذوزنقه اي براي تغير دور لازم

6-جاي ابزار

7- تابلو قرار نقشه

8-کليد روش وخاموش کردن و محفظه الکترو موتور

 

انواع مغار در خراطي

براي شکل دادن قطعه کار روي ماشين خراطي ساده نياز به مغار‌هاي مخصوص ميباشد که اين مغار‌ها بايد اولا داراي دسته‌هاي بلند باشند تا بتوان در موقع عمل و بار دادن با دست آنها را محکم کرد و صحيح در دست گرفت ثانيا داراي لبه برنده در جلو با فرمانهاي مختلف زير باشد:

1-مغار لبه گرد مقعر (نيم دايره) گلوئيskew

براي تراش اوليه و بار دادن زياد به عرض 20 و 15 mm.

2-مغار تخت مايلwood_turning chisel

براي صاف کاري و پرداخت کاري به عرض20و15 mm.

3-مغار سر نيزه اي cutting_off chisel

براي جدا کردن و قطع کردن به اندازه دلخواه به عرض 13mm.

4-مغار قاشقيspoon auger

براي گرد کردن گوشه‌ها و نفوذ سريع در چوب به عرض 8و 12mm

5-مغار سر گرد تخت molders tool

مغار خط زن به عرض 15 mm براي چوب سخت.

 6-مغار سر دايرهboring chisel

براي کار‌هاي ماشيني و گلواي درآوردن در قطعه کار.

براي آنکه بتوان يک سطح صاف و بدون پستي و بلندي نا متعادل داشت، بايد مغارهارا هميشه به طور صحيح تيز نموده،و به طور صحيح با زاويه مناسب در دست نگه داشت.

روش به دست گرفتم مغار با استفاده از گونيا يا تکيه گاه ابزار نسبت به قطعه بسته شده بين دو مرغک بايد طوري باشد که به ترتيب آزاد&=36 درجه و زاويه گوه b =25درجه و زاويه پيش برد کار گاما=29 درجه و زاويه برش =61 درجه باشد.

 در تنظيم گونيا يا تکيه گاه بايد سعي نمود هميشه با قطعه کار در حالت دوران و اندازه سه ميلي متر فاصله داشته باشد.

در موقع عمل باآن بايد کاملا جهت حرکتهاي آن را شناخت و قطعات نسبت به هم به طور صحيح تنظيم نمود.

 

روش عمل با ماشين خراطي ساده

قبل از شروع کار بايد از يک خط قرار گرفتن مرکز دو مرغک و لنگ نزدن آن موقع انجام کار مطمئن شد و سپس بايد قطعه کار را طوري بين دو مرغک محکم نمود تا محور قطعه کار کاملا هم امتداد خط يا محور دو مرغک باشد تا در موقع تعادل دوراني حفظ شود و از طرفي بزرگترين قطر ممکن از تراش حاصل گردد و هرچه قطعه بزرگتر باشد دقت بيشتري براي بستن آن بين دو مرغک بايد مبذول نمود.

 

مراحل عمليات خراطي

1- ابعاد قطعه چوب طوري انتخاب شود که قطر تمام شده آن به اندازه 6ميليمتر از قطر اوليه خراطي کوچک تر باشد تا عمليات خراطي اقتصادي انجام شود.

 2- قبل از بستن مرغک‌ها دو سر چوب را به طور کاملا گونيايي برش دهيم.

 3- در دو سر قطعه کار قطر‌هاي سطح مقطع را کشيده و مرکز آن را بدست آوريم.

 مرکز يک سر قطعه کار را روي نيشه مرغک ثابت قرار داده و با چکش زدن به سر ديگر چوب آن را ثابت مي‌كنيم.

5-مرغک متحرک را حرکت داده و نيش آن را در مرکز آزاد سر چوب قدري فرو نمائيم و سپس پايه مرغک را با حرکت اهرم آن ثابت کنيم،سپس با گرداندن فرمان مرغک متحرک نيشه مرغک را کاملا در چوب فرو برده ودر محل خود ثابت نمائيم.

6-نوک مرغک متحرک را قبل از فرو بردن در چوب روغنکاري نمائيم.

7-گونيا يا نگهدارنده ابزار را کاملا با جدار خارجي قطعه کار را موازي کرده لبه آن را به فاصله 3 mmاز قطورترين قسمت قطعه کار محکم کنيم.

8-براي اطمينان از عدم برخورد قطعه کار در موقع عمل به گونيا يک دور با دست قطعه کار را بگردانيم.

9-براي شروع کمترين دور را در ماشين تنظيم نمائيم(که ممکن است به طور اتوماتيک به وسيله چرخ تسمه تغيير انجام شود) و يا با دست تسمه را روي کوچک ترين چرخ تسمه متصل با الکترو موتور و بزرگترين چرخ متصل به مرغک ثابت انداخت و اين دور کم 400تا800دوردر دقيقه تا موقعي که قطعه کار به يک استوانه کامل تبديل نشده مناسب خواهد بود.

10-براي استوانه کردن اوليه چوب از مغار نيم گرد(گلوئي) استفاده ميشود و مغار را بايد محکم و صحيح در دست گرفت که برش موثري داشته باشد ابتدا گونيا را برابر خط محور قطعه کار قرار ميدهيم ولي هرچه قطر چوب کمتر شود گونيا يا تکيگاه مغار را جلو تر مي‌آوريم.

11-از مغار لبه تخت مايل، براي صاف کردن استوانه اي که با مغار نيم گرد ايجاد شده است،استفاده ميکنيم براي اين کار سرعت ماشين را بالا ميبريم معمولا ماشين‌هاي خراطي يا چرخ تسمه سه سرعته مي‌باشد  که سرعت اول براي شروع و پوشال برداري زياد (400تا 800 U/min)سرعت دوم براي صاف کردن (800تا 1400)سرعت سوم که بيشترين سرعت است براي عمليات سمباده کاري و پرداخت کاري بين (25تا 1400) مي‌باشد.

12- جهت حرکت مغارهاي نيم گرد و لب تخت بايد به چپ باشد.

13- قطر و اندازه‌هاي مورد نياز را طبق شکل که نقشه آن روي تابلو ماشيبن نصب گردييده به وسيله ي شابلون و پرگار اندازه گير قطر خارجي کنترل مي‌کنيم.

14- طرح‌هاي مورد نياز را به وسيله مغارهاي خط زن روي استوانه قطعه کار جدا ميکنيم و با مغار سر نيزه ايي (جدا کننده) تا قطر مورد نياز در آن طول پوشال برداري مينمايم تا حداقل مانع حرکت غير مرکزي، ترکيدن ويا سوختن سر چوب شود لازم است براي راحتي مرغک متحرک را قبل از فروبردن در سر چوب قدري چرب نماييم.

15- براي تهيه مغارهاي خراطي در کارگاهاي ساده علاوه بر تهيه مغارهاي استاندارد مي‌توان مغارها را سوهان و چوب ساب‌هاي فرسوده نيز تهيه نمود مشروط بر اينکه طول سوهانها خصوصا طول دسته آنها کوتاه نباشد سوهانها را مي‌توان با کمک ماشين سنگ سمباده در انواع مختلف و زاويه مناسب شکل داده سپس با کمک سنگ نفت آنها را به تيزي دلخواه رساند.

 

خراطي کله اي

قطعاتي با قطر زياد تا 350ميليمتر و طول کم تا 200ميليمتر وجود دارند که نياز به کارهاي خراطي دارند و با ماشينهاي خراطي ساده ميتوان سطوح داخلي و خارجي آنها را طبق نقشه به فرم مورد نياز در آورد در ماشين‌هاي خراطي ساده در طرفي از ماشين که معمولا الکتروموتور، چرخ تسمه و تسمه وجود دارد يک ديسک به قسمت پشت مرغک يا سه نظام ثابت ماشين نصب گرديده که جلو آن معمولا يک گونيا يا تکيه گاه ابزار و گاهي صفحه فلزي با گونياي کشوئي روي آن نصب گرديده است.

معمولا قطعه کار را براي تراشيدن ابتدا از يک سر گونيا کرده و بعد از پيدا نمودن مرکز آن دايره با قطر مورد نياز قطعه را رسم نموده و هشت ضلعي محيطي را به طريق استوانه تراشي طولي رسم مي‌کنيم و عمليات برش آزاد و بريدن اوليه را با کمک اره نواري انجام ميدهيم سپس يک سر قطعه را روي ديسک بوسيله پيچ چوب در محل‌هاي احداث شده براي اين کار محکم مي‌نماييم بايد دقت شود چنانچه طول پيج‌ها باعث سوراخ شدن قسمت اصلي قطعه و خطر برخورد مغارهاي خراطي را با آن داشته باشد بهتر است قسمت ته قطعه ضخيم تر گرفته شود و يا از يک قطعه چوب ويا تخته لايه کمکي در ته آن استفاده شود اين قطعه کمکي را بهتر است به ته چوب اصلي با چسب چسباند و براي راحت کنده شدن آن در پايان کار بين دو سطح مورد عمل را يک لايه کاغذ قرار داد.

قراردادن و چسباندن يک لايه تخته و کاغذ خصوصا در کارهايي که ميخواهيم نازک تراش بدهم الزامي‌ميباشد.

بعد از نصب قطعه کار روي ديسک ماشين که از ماشين قبلا باز شده براي انجام کار سه نظام کله اي ديسک را روي محل گردنده ماشين خراطي مي‌بنديم سپس گونيا و تکيه گاه ابزار را تنظيم کرده آن را موازي با کار محکم مي‌نماييم

به طوري که به اندازه شش ميليمتر از قطعه کار فاصله آزاد داشته باشد سپس با استفاده از مغارهاي مناسب عمليات خراطي کله اي را انجام ميدهيم و براي تراشيدن داخل سعي گردد  عمل طراش از مرکز دايره به خارج قطعه انجام شود.

  

کاربردمغارهاباتوجه به شکل آنها

مغارسرنيزه اي: براي تراشيدن وصاف کردن قسمتهاي خارجي قطعه کار.

مغارسردايره اي: براي تراشيدن وصاف کردن قسمتهاي داخلي قطعه کار.

مغارنيم گردراست: براي شکل دادن خارج وداخل قوسهايي که انحناي آنهابه طرف راست باشد.

مغارسرتخت: براي عمليات برداختکاري قوسهاي مقعرداخل کار.

 مغارنيم گردچپ: براي شکل دادن خارج وداخل قوسهايي که انحناي آنهابه طرف چپ باشد

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر 1390ساعت 10:8  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

چوب دیگه!


+ نوشته شده در  سه شنبه یکم آذر 1390ساعت 15:44  توسط محمد حسین میرحسینی  | 

این دیگه مطلب معمولیه

تفاوت درونچوب و برونچوب در مقطع یک درخت ۲۷ ساله

چوب، از نظر گیاه‌شناسی، بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به شکل بافت آوندی وجود دارد.

درادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 20:20  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

یک مطلب جالب حکاکی روی چوب ام دی اف با لیزر هه هه هه

  

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 20:5  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 

هنرمندی روی چوب!

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 20:3  توسط احسان وهابی و دوستان کلاس3/1  | 


  واحد 4 – كار با چوب

انواع چوب :
چوب ها اغلب براساس شكل برگ هاي درختان به دو گروه: سوزني برگ و پهن برگ تقسيم مي شوند. درختان سوزني برگ ، داراي برگ هاي سوزني شكل هستند. مانند: كاج .... ، اين نوع از درخت ها برگ پهن دارند . مانند : گردو.
جنگل هاي ايران منبع اصلي تهيه چوب و داراي درختان پهن برگ هستند. سوزني برگان، در كارهاي تزئيناتي، ساخت مبلمان و هم چنين تهيه روكش ها، و تخته چند لايي مورد استفاده قرار مي گيرند.
خشك كردن چوب :
درخت ، به طور كلي از سه قسمت تشكيل مي شود: ريشه ، تنه و تاج ، ريشه در پائين ترين قسمت درخت است كه در خاك قرار دارد و وظيفه آن گرفتن آب و مواد غذايي از زمين و رساندن آن ها، از طريق تنه و شاخه ها، به برگ هاست. قسمت بالاتر از ريشه تنه نام دارد. چوب مورد نياز در صنعت چوب از تنه تهيه مي شود.
(تصوير درخت و قسمت هاي مختلف آن ص 61) بالاترين قسمت درخت نيز تاج درخت است كه از شاخه ها و برگ ها تشكيل شده است. مقدار زيادي از مواد غذايي كه درخت جذب مي كند، آب است. پس از قطع كردن درخت و تبديل تنه به الوار( يا تراورس) لازم است چوب را خشك نمود تا جمع شود، وزن الوار كاهش يابد و مقاومت آن نيز افزايش يابد. در اين صورت قابل پرداخت و رنگ كردن خواهد شد.
چوب ها را بطور كلي به دو صورت مي توان خشك نمود
الف - خشك كردن طبيعي (هواي آزاد)
خشك كردن چوب در هواي آزاد يكي از روش هاي متداول در كارخانه هاي كوچك صنايع چوبي و كارگاه ها ي درودگري است. براي جلوگيري از تابش مستقيم نور خورشيد، هم چنين حفاظت از بارندگي، دسته هاي چوب را در زير يك مكان سقف دار ، كه اطراف آن از هر سو ً‌باز باشد، قرار مي دهند.
ب- خشك كردن مصنوعي چوب (كوره هاي چوب خشك كني)
كوره اتاقكي است كه در آن درجه ي حرارت، جريان هوا و ميزان دما تحت كنترل است. چوب ها را در اين اتاقك قرار مي دهند. پنكه هاي موجود در داخل اتاقك،‌جريان هواي گرم را از بين چوب ها عبور مي دهد و باعث خشك شدن چوب ها مي شود. از مزاياي اين روش، ‌نسبت به خشك كردن در هواي آزاد اين است كه زمان خشك كردن چوب به شدت كاهش مي يابد. ديگر اين كه رطوبت چوب ها را تا هر اندازه لازم باشد مي توان تنظيم كرد. هم چنين در اين روش، حشره هاي چوب ها از بين مي روند.  ابزار آلات صنايع چوب :

مُغار از ابزار كنده كاري است؛ كه براي شكاف دادن،‌كنده كاري ،‌كم كندن و ساختن اتصال هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند. مغار از يك قطعه فولادي با لبه ي تيز تشكيل شده كه در دسته ي چوبي محكمي، قرار گرفته است. مغارها به دو دسته : ساده و منبت كاري تقسيم مي شوند. از مغارهاي منبت كاري براي كنده كاري شكل هاي مختلف استفاده مي شود.
نكات ايمني :
قبل از استفاده مغار، ابتدا بايد از تيز و سالم بودن تيغه دو دسته اطمينان حاصل كرد و دقت نمود كه تيغه در دسته محكم باشد. به دليل اين كه تيغه مغار بسيار تيز است ، بايستي در حين كار با آن ‌دقت كرد تا دست يا انگشتان را زخمي نكند. درضمن براي ضربه زدن به مغار بهتر است از چكش چوبي استفاده نمود و در صورت استفاده از چكش آهني بايد حلقه اي فلزي در انتهاي دسته ي مغار وجود داشته باشد.
 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 15:41  توسط محمد حسین میرحسینی  | 

به به

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 15:32  توسط امید سرابادانی  | 

چوب

انواع چوب


انواع چوب

انواع چوب
از دید گیاه شناسی دو گروه اصلی وجود دارند:
1)باز دانگان یا مخروطیان: این چوبها از درختانی که میوه های آنها مخروطی (کاجی) هستند ، بدست می آیند و اغلب برگهای سوزنی  و دانه های باز دارند. اینها چوب نرم نیز نامیده می شوند.
2) نهاندانکان یا درختان برگ ریز: دارای برگهای پهن هستند و چوب سخت نیز نام دارند.
چوب در بازار
گذشته از تفاوتهای کلی ، تنوع ظاهر و شخصیتی زیادی در انواع یا گونه های چوب وجود دارد. این ظواهر در چوبهای که  اغلب مورد استفاده بشر قرار می گیرند، شناخته شده اند و به عنوان آزمایش ماکروسکوپی برای شناخت چوب کافی است .بهر حال در صورت دشواری تمایز ظاهری ، یک آزمایش میکروسکوپی به تشخیص چوب کمک می کند .
حضور چوب در بازار و در نتیجه وجود نام تجاری و مرز بندی تعداد نامهای تجاری بوسیله ویژگیهای
زیر تعیین می شوند :
1)کیفیت و سودمندی 
   2) دسترسی 
 3)  سهولت ( بهره برداری ) 
 4) شمول تحت نام تجاری یک گونه
علیرغم شباهت ویژگیها و کاربردها ، ممکن است به گونه های مختلف گیاهی تعلق داشته باشند.
چوبهای رز ینی بویژه با نواحی پهنتر و تاریکتر آخرین چوب حلقه رشد مشخص می شوند، در برابر در چوبهای نخستین ، ناحیه روشنتر و باریکتر است، بنابراین شعاعهای مغزی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و نیز آوندهای ناکامل چشمگیر نیستند، چنانکه آنها با الیاف در یک راستا آمیخته می شوند و عناصر را هدایت می کنند . چوبهای اولین و آخرین بصورت حلقه های هم مرکز دیده می شوند، متناوباْ در برش جلویی تاریک و روشن هستند و الیاف موازی تقریباْ با پهنای یکسان در برش شعاعی و نوارهای موجی با پهنای نامساوی به سمت پهلو رشد یابنده را در برش مماسی تشکیل می دهند.
وقتیکه رشد دوایر موجی باشد و آخرین چوب به تدریج ضعیف می شوند، الیاف و آب به شکوه چشمگیری دست می یابند. تقریباْ 650 گونه از مخروطیان وجود دارند که به 50 طبقه که 8 خانواده را تشکیل می دهند، تقسیم می شوند. بیشتر آنها در مناطق معتدل زندگی می کنند ،گرچه برخی از آنها در سردترین نقاط زمین هستند. مخروطیان بلندترین گیاهان روی زمین هستند و در مقایسه با پهن برگان تفاوت زیادی دارند. مخروطیانی وجود دارند که 85 تا 100 متر ارتفاع دارند، در حالیکه بیشینه ارتفاع برگ ریزها از 55 متر تجاوز نمی کند.اهمیت اقتصادی مخروطیان به جهت علل زیر  است:
1) گیاهان سنبله ای اند که سطح زیادی را با گونه های خالص  پوشش می دهند.
2) آنها در مناطق معتدل سرد به بیشترین رشد  و گسترش خود می رسند
3) اکثریت  جمعیت جهان توسعه یافته در آن واقع است
4) تقاضا برای مواد خام بیشتر است .
5) ساختمان آنها با تنه ای که عموماْ شاخه بندی  کم و تاج  کوچک در شاخه ها دارند
6) بدیل صنعتی آنها را ساده می کند.
7) همگنی ساختمان  چوب کاربرد آنها را در محدوده وسیعی امکان پذیر می کند. 
برگ ریزها از نظر ساختمان چوب به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند:
1) تک لپه ای ها:بافت آوندی این چوبها  شخصیت آنها را در سراسر رشد گیاه حفظ می کند و در تنه پخش می شود و از شکستن جلوگیری می کند.بنابراین، تنها از تنه کامل میتوان استفاده صنعتی کرد.
2) دو لپه ای ها: بافت آوندی این چوبها به دو حلقه رشد تشکیل دهنده یک سازمان کامل که به آن امکان پیچیدگی مکانیکی را می دهد .این نوع یا گونه از چوب منبع اصلی چوب تجاری را تشکیل می دهند .تنوع عناصر ساختمانی آنها به عنوان نتیجه ای از کیفیت خوب انواعی از چوب از نظر فیزیکی، مکانیکی و زیبایی شناسی بیان می شود، به بیان دیگر با چشم آسانتر شناسایی می شوند.  
در مقطع جلویی چوبهای درختان برگ ریز، حلقه های رشد به شکل تاجهای حلقوی آوندها یا سوراخها نمایان می شوند، که بوسیله خطوط طبیعی ناشی از شعاعهای مغزی قطع می شوند. در مقطع شعاعی حلقه های رشد به شکل نوارهای طولی کوچک ظاهر می شوند، که موازی هم و با پهنای یکسان هستند و بوسیله نوارهای خطوط یا کانالها که برشی از آوندها هستند، از یکدیگر جدا می شوند .آنها بوسیله لکه ها و رگه هایی که ناپیوسته و مرواریدی یا درخشان هستند، قطع می شوند که شبکه شیشه هستند و جذابند.  بر خلاف سوزنیها، برگ ریزها در مقطع شعاعی بسیار زیبا هستند، زیرا شبکه ها بیشتر و آب یا الیاف کمتر هستند.1500 چوب برگ ریز با اهمیت تجاری وجود دارد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان 1390ساعت 15:28  توسط امید سرابادانی  |